Nevíte si rady, kterou střešní krytinu si vybrat?V článku zde se můžete dočíst s jakými druhy střešních krytin se můžete setkat. Samozřejmě, majitelem společnosti Vám bude doporučeno, jakou krytinu použít v případě, že si nevíte rady.
Pokud se rozhodujete mezi volbou barvy, druhu, či toužíte vidět výsledek v 3D podobě, tak je tu poté náš program, který Vám umožní vidět kompletní stavbu s vybranou novou střešní krytinou v souladu s Vaší fasádou, okenicemi a jinými faktory.
Tento program je k finálnímu rozpočtu naprosto bezplatně.
Pokud stavíte, či rekonstruujete nejen střechu, ale i celý barák a rozhodnete se střechu zrealizovat s naší společností, tak Vám též bezplatně navrhenem několik kombinací fasády.
Dále získáte slevu na návrh interiéru.
Firma Střechy Andres - působíme na trhu již přes 20 let a patříme mezi nejstarší soukromé firmy v Severočeském a Středočeském kraji.
Zajistíme pro vás veškeré střešní práce – zhotovíme nové střechy, zabezpečíme opravy a kompletní rekonstrukce střech. Klempířské, pokrývačské a tesařské práce jsou samozřejmostí a to včetně zednických úprav. Dbáme na kvalitu poskytovaných služeb a materiálů, tudíž zaměstnáváme pouze vysoce kvalifikované pracovníky a spolupracujeme s firmami, od kterých vyžadujeme práce v nejvyšší možné kvalitě. Jedná se vždy o ověřené partnery s dlouholetou tradicí a zkušenostmi.
Osobní kontakt se zákazníkem považujeme za první krok k úspěšné spolupráci, proto vždy vede jednání s klienty přímo majitel firmy. Za dobu své existence se firma může pochlubit spoustou projektů a spokojených zákazníků. Mezi zajímavé projekty patří například opravy zámků, průmyslových objektů, renovace střech panelových domů, rodinných domků atd...
Přehled střešních krytinPřehled střešních krytin
Volba střešní krytiny patří k zásadním rozhodnutím stavebníka. Jako u mnoha stavařských záležitostí, i v tomto případě se jedná o problematiku se širokými souvislostmi, vyžadující minimálně doporučení ze strany zkušeného odborníka. Přehled, který jsme pro Vás připravili, však může být užitečným pomocníkem pro Vaše rozhodování.
Podoba střechy, její tvar i použitý materiál vychází z historických souvislostí každého kraje, mluví o hospodářské i kulturní úrovni obyvatel. Ani naše země není výjimkou.
Jako krytiny se pro tyto střechy dříve volily slaměné došky, později dřevěné štípané nebo řezané šindele. U domů měšťanských se pak volily břidlicové desky a později měděný plech. Tento materiál byl však tak drahý, že se proto začaly vyrábět, nejprve ručně a pak strojově, z cihlářské hlíny pálené tašky různých tvarů. Původní ploché deskové tašky bobrovky a způsob jejich pokládky byly vylepšovány tak, aby bylo zamezeno pronikání vlhkosti do konstrukce. Postupem času se objevily prejzy a později různé tašky se zámkem. U těchto tašek z pálené hlíny dochází k postupnému narušování jejich povrchu. Jejich životnost je, za předpokladu, že jsou vyrobeny kvalitně, okolo 50 – 70 i více let. Aby výrobci předešli trvalému poškozování, vyráběli dříve také tašky s povrchovou úpravou glazováním. Nyní se s touto krytinou běžně setkáme jen u historických objektů. Je však možné si takto upravenou krytinu sehnat i nyní, je nám však jasné, že to nebude nikterak levná záležitost.
Důležité při provádění střechy a volbě krytiny je uvědomění si skutečnosti, že krytina chrání nejen krov, ale také stropy a celou budovu. Dobrá krytina by měla být vodotěsná, hladká, lehká a pevná, trvanlivá, pěkného vzhledu a ohnivzdorná.
Vintage
Toto anglické slovo znamená „staré zlaté časy“, i když v kontextu našeho přípěvku myslíme hlavně na splané krytiny doškové (došek je vlastně svázaná slaměná „panenka“, která se povříslem přivazuje na latění), rákosové, prkenné a šindelové. Není tajemstvím, že výhodou těchto krytin je fakt, že jsou levné a můžeme si je prakticky provést bez nutnosti koupě komerčních krytin. Tento „návrat ke kořenům“ je však nad rámec našeho článku, upozorňujeme však na skutečnost, že slaměné stavení zažívá svou velkou renesanci.
Doškové a šindelové krytiny můžeme běžně spatřit například na památkově chráněných dřevěných objektech a nebo ve skanzenech.
Prejzy
Prejzové střechy historických center a vilových čtvrtí našich měst vytvářejí půvabný kolorit, který však zdaleka není odkázán do muzeálních archivů. Původní způsob kladení, kdy se podmazávaly hlínou, je třeba dodržovat u historicky chráněných objektů, i když je časově i finančně dost náročný. Podobný dojem jako prejzová krytina vyvolávají esovky nebo vlnovky. Soudobá náhrada, vlnovka Antico, dokáže vyvolat podobný efekt, ale klade se jednoduše na sucho. Cena je od 400 Kč/m2.
Bobrovky
Klasická pálená taška bobrovka se objevuje na střechách venkovských chalup, měšťanských domů, stodol, sýpek i kostelů ve dvou variantách: s krásným korunovým kladením, které na střeše vytváří „krajkové“ zdobení a nebo s jednoduchým šupinovým kladením. Korunové kladení mělo svůj praktický význam - na jeden metr čtvereční se klade 36 tašek, které způsobem překrytí nedávaly šanci žádnému škodlivému zafukování, poryvům větru nebo přívalům deště.
Taška pálená a betonová V nabídce střešních krytin se najde mnoho rozmanitých variant, které nabízejí jak kvalitní pálené nebo betonové tašky v klasické cihlové barvě, tak s různým zabarvením na přání zákazníka. Od památkově červené, která po položení působí dojmem patiny a nenarušuje ráz historických objektů, až po netradiční a exkluzivní odstíny modré, zelené nebo šedé. To, jestli vaše střecha bude hrát barvami duhy nebo bude vypadat jako šachovnice, záleží jen na vašem vkusu a bezednosti peněženky, protože za každou nadstandardní úpravu se samozřejmě připlácí. Zatímco bobrovka stojí kolem 400 Kč/m2, betonová taška od 200 Kč/m2. Exkluzivní modrá vyjde až na trojnásobek běžné ceny. Betonové tašky jsou výrazně levnější než pálené, jejich pokládku prodražuje pouze použití různých tvarovek, nutných potrubí, hromosvodu a antény střešní krytinou i pro zakončení střechy u okraje.
|
|
Břidlice
Tradiční krytinou je štípaná břidlice, která se v období návratu k přírodním materiálům opět dostává do popředí zájmu. Její zajímavá struktura, temná barva kamene, hedvábný lesk a dlouhodobá životnost ji předurčuje pro střechy, které mají působit skutečně kvalitně a luxusně. Díky snadnému opracování je možné z břidlice vyrobit i všechny prvky k obložení úžlabí, nároží a komínů, takže střecha působí kompaktně a harmonicky. Cena je od 550 Kč/m2.
Lehké krytiny
V horských oblastech, kde je třeba pořídit střechu silnou tak, aby unesla přívaly sněhu, odolala poryvům větru a přitom nezatěžovala zbytečně krovy, se historicky osvědčilo užití eternitové krytiny. Moderní varianta, betternit stojí od 250 Kč/m2, má několik barevných variant a je vhodná i pro moderní domy se snahou o co nejjednodušší výraz.
Co se týče azbestocementové krytiny, tak ta je v současné době nahrazována vzhledově stejnou cementovláknitou deskou, která již neobsahuje zdraví škodlivý azbest. Tyto krytiny se vyrábějí ve tvaru různých šablon i klasických vlnovek.
Vlnovka je poměrně pevný tvar, a tak je možné v tomto tvaru koupit i mnohé jiné krytiny. Může se jednat o různě profilované plechy, plexisklo i lepenkové vlnovky tlakově impregnované asfaltem.
Plechy
Důležitou krytinou pro šikmé střechy je plech, a to z různých materiálů (pozink, zinek a měď) i různého tvaru a profilu. Ocelový pozinkovaný plech může být rovný nebo již z výrobny opatřený plastovými nátěry a profilovaný do vlnovek nebo i do tvaru taškové krytiny. Některé druhy jsou pro zvýšení dojmu o autentičnosti taškové krytiny posypány drobným kamenivem, které dodá střeše i strukturu taškové či betonové krytiny.
Dříve se u nás hojně používal hliníkový plech, který nebylo nutné natírat. I když nedocházelo k jeho korozi vlivem vody a vzduchu, jako je tomu u ocelového plechu, hliník korodoval vlivem kyselin obsažených v deštích.
Dalším plechem, který je běžně na trhu, je plech titanozinkový, který je možné mít jako rovný i ve tvaru cementovláknitých desek, které zdařile imituje.
Měděný plech je pro použití na krytinu poměrně drahý a proto se příliš nepoužívá. Tam, kde je předepsán, se používá různých slitin mědi, což spolu se změnou ovzduší proti minulosti způsobuje, že se měď nepokryje krásnou zelenou měděnkou, ale zčerná.
Jednou z novinek na našem trhu je lehká ocelová střešní krytina Ranilla s protikorozním potažením. Pro její montáž se používají jen lehké latě - vaznice, což snižuje náklady na pokládku, každá taška je navíc opatřena odvodňovacím žlábkem, který zaručuje odolnost proti vodě za všech okolností. Tabule váží pouze 5 kg/m2 a objednávají se již v požadované délce. Cena vychází od 300 Kč/m2.
|
|
Na co si dát pozor…
Pokusíme se stručně shrnout některá doporučení z vybraných témat, které jsme představili v tomto příspěvku. Jejich dodržování při výstavbě by mělo být věcí vzájemné spolupráce mezi stavebníkem, stavebním dozorem a stavitelem.
Dřevo použité ke stavbě krovu by mělo být opatřeno ochranným nátěrem. Důležité je dbát na pečlivé a co nejpřesnější založení konstrukce krovu, zejména plných vazeb (v případě krovu rozhodně neplatí „centimetr žádná míra). Výraznější nepřesnosti nejenže komplikují navazující tesařské spoje, ale také mohou být (např. přetížení spoje) příčinou poškození či deformace trámu, či případně celé konstrukce krovu.
Na krov se obvykle pokládá paropropustná (difúzní) fólie, která se připevňuje sponkami na krokve a následně zajistí kontralatěmi, které vymezují velikost odvětrávané mezery. Difúzní folie se pokládá ve vodorovném směru od okapu směrem k hřebenu (potiskem nahoru), pásy se pokládají s přesahem 10 cm. Protržení nelze, zvláště při realizaci půdní vestavby tolerovat, neboť by tak docházelo k vlhnutí tepelné izolace a tím vzniku tepelných mostů (nemluvě o degradaci materiálu).
Následně se osadí latě pro pokládku krytiny a provedou se klempířské práce (oplechování úžlabí, instalace větracích elementů, žlabových háků). Rozteče latí je třeba pečlivě propočíst a zaměřit (na krokvích pomocí měřidla a nebo šablon).
Pokládku střešních oken je vhodné svěřit odborné firmě, stavební dozor kontroluje dodržení montážních postupů a kvalitu osazení. Nerovně a netěsně osazené okno se mění ze splněného přání na noční můru.
Při pokládce střešní krytiny dbáme na dodržování správného montážního postupu, dodržování přesahů a využití všech projektovaných doplňků. Jinak se vystavíte riziku snížení funkčnosti střechy a tím také snížení její životnost.